Jaroslav Lebánek 

Obce

se narodil v obci Žítkové v roce 1942. Jeho rodiče zde měli hospodářství. Celkem jich bylo deset sourozenců. Do školy chodil v Žítkové a do měšťanské školy do Starého Hrozenkova. Po ukončení základní školy se vyučil v Zemědělské škole v Žadlovicích v oboru kovář, podkovář a umělecký kovář.

Jeho rodiče měli velké sklony ke zpěvu a hudbě. Není divu, že Jaroslavu Lebánkovi na celý život učarovala dechová hudba. Věnoval se jí jak v učení, tak i na vojně. Hlavní směr však nabral po vojně v roce 1962, kdy za podpory rodičů založili dechovou hudbu v Žítkové. Bylo jich asi 15 a celkem spolehliví členové.

V dechové hudbě hrálo šest sourozenců Lebánkových: Josef Lebánek (1926) baryton, Vladimír Lebánek (1935) křídlovka, Zdeněk Lebánek (1937) klarinet b, Bohumil Lebánek (1939) křídlovka, Jaroslav Lebánek (1942) křídlovka, Miroslav Lebánek (1946) tenor. Dále Pavel Šimoník (1952) klarinet es, František Vaculík (1942) trumpeta ES, Štěpán Gabrhel (1953) trumpeta ES,  František Juračka (1933) Bas B, Josef Gabrhel (1930) bicí, Antonín Blahuš, Bohumil Ides, Vlastimil Šopík, Vlastimil Gabrhel, Jiří Korytář, Josef Kovačík, Jaroslav Kočica, Vít Gabrhel a ještě další.

Chodil je vyučovat pan Josef Rozenberg ze Starého Hrozenkova, dále pan František Hodický z Krhova, Antonín Settary z Bojkovic. Během dvou let udělali přehrávky a začali účinkovat na zábavách, svatbách a různých kulturních akcích. Po celou dobu až do dnešních dní dělá vedoucího této hudby Jaroslav Lebánek. V roce 1974 založili mládežnickou hudbu, se kterou jsme vyhráli 2. místo jihomoravského kraje v pochodu a různé další akce.

Čas utíká a po 50 letech udržují na Žítkové menší partii asi 7 členů. Jaroslav Lebánek, Eduard Bublák, Josef Kovačík, Vlastimil Šopík, Vlastimil Hella, Josef Maršálek a Lubomír Gabrhel. Také ale připravují nové muzikanty – Jiří Masařík 12 let, Anna Masaříková 11 let, Pavel Rapant 12 let, Adriana Rapantová 11 let a tak nepřetržitě udržují tradice a kulturu v obci Žítkové.

zdroj: Občanská beseda v Žítkové (2016)  
fotografie: archív Jaroslav Lebánek