kroj z Podolí 

Obce

Přední pohled

Zadní pohled

O kroji

současný kroj

Impulsem pro obnovou krojů v Podolí se stala krojová přehlídka uspořádaná v roce 2004, kdy se podařilo v obci posbírat více jak stovku pracovních, všedních, svátečních, slavnostních a obřadních krojových variant, včetně oblečení letního a zimního.

Z akce byl vydán kalendář, který zůstává inspirací dodnes. Zájem o kroje je takový, že vedle uchovaných krojových součástek si mladí pořizují kroje nové. Ještě nedávno bylo v Podolí zvykem, že mladá mužská chasa si oblékala kunovický typ kroje, ale bílé plátěné kalhoty třaslavice s přední černou klotovou zástěrou, vázanou v pase červenou vlněnou stuhou trháčkem. Slavnostní kroj se soukennými kalhotami zde dříve přináležel jen stárkům. Dnes chodí celá chasa v tmavých nohavicích s jasným modrým šňůrováním. Dívky se oblékají do kunovického i staroměstsko-jarošovského typu kroje. Pokud jsou v kroji kunovickém, můžeme zde vidět staré krojové součástky, pestrost v použití kunovických kordulek se střapatými kytkami na prsou a na zádech, velmi najemno a hustě vrapené zadní sukně šorce s pestře vyšívanou formou přes vrapy, na nich navázané světlé pentle tráčky. I přední sukně jsou velmi rozmanité (atlasové, poloatlasové, brokátové 
a dokonce i vlněné štofové či pruhokvětky). Zpod sukní i zde musí vyčnívat centimetr tzv. soboty, tedy spodnice, kterou představuje starší typ rubáče, spodnice sešité s náprsenkou opléčkem.

 

zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)