Fašank „Jura s cepem“ v novém století 

Obce

Na zkouškách Hútku jsme vzpomínali, jaký býval fašank v Bánově. Přišel nápad obnovit tradici chození „Jury s cepem“. V souboru bylo a dosud je dokonce několik členů, kteří si pamatují originálního „Juru s cepem“.  A z nostalgie vznikl nápad. Nevyhovoval nám sobotní termín, protože ten den chodí místní folklorní soubor Kohútek a rozhodli jsme se, že budeme chodit v pondělí, jak se chodilo dříve. Naše filozofie vycházela z toho, že většina lidí, kteří projeví zájem o naši obchůzku, je už v důchodu, tak jim termín nevadí. To se nám potvrdilo.

Problém byl v délce trasy. Před prvním obcházením jsme provedli průzkumnou obchůzku a stanovili si časový plán trasy. Ten jsme dali na plakáty a snažili jsme se termíny dodržovat. Každý, kdo se někdy podobné akce účastnil ví, jak těžké je  to dodržet. Mnoho starostí a práce nám dalo zhotovení maškarních úborů. Nakonec jsme sehnali obnošené fjertochy a z nich nechali ušit obleky podle našich představ. Ještě bylo potřeba vyrobit z krepového papíru růžičky a mašličky. Krušpánkem jsme se dozdobili a byli jsme připraveni. Do akce jsme zapojili ochotné manželky a fanynky.   

První ročník obnoveného„Jury s cepem“ byl v roce 2012.V pondělí jsme v jedenáct hodin vyrazili a podle plánu jsme obešli celou trasu. Další  ročníky probíhaly podobně. Jenom s klarinetovým doprovodem jsme měli malé problémy, ale vyřešili jsme je. Muzikanti se několikrát vyměnili. Z každého ročníku pořizujeme mnoho fotografií a máme i jedno celodenní video. Natočil jej známý folklorní nadšenec Tonda Vrba. Každý se může podívat, jak se nám daří. Vše je na našich stránkách Hútek Bánov.

Vždy nás překvapí, s jakou radostí si senioři a hlavně seniorky užívají tuto událost a mnohým  při vzpomínkách na svoje mládí vyskočí i slzičky. Doufáme, že náš soubor uspořádá ještě mnoho dalších fašanků.

zdroj: Povídání Fašank „Jura s cepem“ v novém století zaslal Oldřich Havel, vedoucí Mužského sboru Hútek z Bánova.

fota a video zde: Hútek, Bánov