kroj z Hostějova 

Obce

Přední pohled

Zadní pohled

Ostatní fotografie


O kroji

mužský kroj

 V Hostějově došlo na začátku 20. století k zásadní proměně kroje, podobně jako v Medlovicích, Břestku, Osvětimanech nebo Stříbrnicích. V průběhu 20. století zde zdomácněl kroj polešovického okrsku. Výšivky jsou podobné těm, které se dnes nosí na slavnostním kroji v Medlovicích, Tučapech, Újezdci, Syrovíně, Domaníně nebo Těmicích. Převládá oranžově černé vyšívání s barevnými motivy ve starším pracném provedení na hrubý výřez, ale jsou více rozšířené i výšivky mladší, provedené křížkem. Hlavní barevné motivy jsou rámovány řídce vyšitou nebo bílou nevyšitou plochou, čímž hlavní motiv více vyniká. Mladí muži nosí tmavé soukenné nohavice s hustým černým šňůrováním jako jinde na Polešovicku. Do předního dílu nohavic puntu se vkládá bílý červeně vyšívaný kapesníček, kalhoty jsou dvakrát omotány vybíjeným řemenem.  Košile má rukávy dudového střihu u zápěstí zúžené a bez manžet. Kordula z tmavého sukna je zdobená šňůrováním jako kalhoty, obě strany předního dílu jsou lemovány kulatými mosaznými knoflíčky. Na hlavě nosí mládenci nižší černou beranici s voničkou z papírového kvítí. Znakem svobodných jsou dvě kohoutí péra.

ženský kroj

 Dívčí kroj se neliší od ostatních obcí na Polešovicku. Rukávce v podobě velkých tuhých vrapených baněk jsou u loktů zdobené krajkou s bílou dírkovou výšivkou a slováckou mašlí. Kordulky s kulatým výstřihem ušité ze světlých brokátů jsou zdobené slováckou naskládanou stuhou a portou. Přednice, výšivka na prsou, je již velká, lemovaná kraječkou a nesprávně leží z vnější strany kordulky. Zadní sukně jsou hustě nahrubo vrapené z matného černého klotu. 
 V pase jsou sukně zdobeny ještě barevnou slováckou pentlí. Turecké šátky svobodných jsou nejčasněji jasně červené s jemným rostlinným vzorem po celé ploše, úvaz na záušnice, i tady uvázané volněji. Na nohou mají dívky černé konfekční punčochy a tříčtvrteční černé středně vysoké šněrovací boty.

zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)