kroj z Traplic 

Obce

Přední pohled

Zadní pohled

O kroji

mužský kroj

 Mladá traplická chasa se obléká do kroje hlavně na hody. Každý návštěvník této slavnosti se rád podívá na dobře oblečené chlapce a děvčata. Místní vyšívačky Františka Fusková, Hedvika Hanáková a Vlasta Hubáčková, která v současné době šije, žehlí a vyšívá součásti krojů, obohatily kroj o nové ztvárnění výšivkové sestavy. Nejčastějšími vzory jsou motivy na kříže s fialovými výplněmi a z obou stran s vyšitou fialovou formičkou. 
 Mužský kroj tvoří tmavé soukenné kalhoty zdobené šňůrováním, kordula má navíc černočervené třásničky u krku a nad šúsky na zádech, kroj dotváří košile se širokými rukávy a výšivkou na výřez s motivem na kříže. Staré typy výšivek na mužských košilích jsou velmi vzácné, často kratší než současné vyšívání. Obojek u krku mnohdy nedosahuje kraje stojatého límečku, což se řeší černým smykováním. Dva bílé kosírky s voničkou a navázanou stuhou jsou bohatou ozdobou beranice každého svobodného chlapce. K slavnostnímu mužskému oblečení starších patří i sámkové košile a bílé lajble, které oblékají na slavnosti během roku hlavně ženatí muži.

ženský kroj

 Děvčata se od dívek v jiných krojových regionech liší hodně naškrobenými spodnicemi, které neúměrně nadnášejí přední brokátové sukně pastelových barev. Přední sukně jsou z rubové strany zpevněny organtýnem a nažehlené tak, že tvoří řadu zaoblených faldů vyčnívajících do všech stran. Negativem jsou příliš krátké sukně. Spolu s baňatými rukávci s výřezovou výšivkou a bohatou kadrlí u rukávců tvoří spolu s úvazem šátku na záušnice s kvítky typický krojový celek.

zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)