kroj ze Stříbrnic 

Obce

Přední pohled

Zadní pohled

Ostatní fotografie


O kroji

mužský kroj

 Díky poloze obce Stříbrnice se i zde ještě na začátku 20. století tradiční oděv podobal buchlovickému. Dnešní kroj řadíme mezi uherskohradišťské dolňácké kroje oblasti polešovické, kam z mikororegionu Buchlov řadíme krojově ještě Boršice, Tupesy, Medlovice a Hostějov. Zaznamenáváme tu nošení starších krojových součástek, např. delší sukně, užší formy přes vrapy na zadních šorcích. Ve vyšívání vidíme podobu s výšivkami v Medlovicích, Tučapech, Hostějově, Újezdci, Syrovíně, Domaníně či Těmicích. Převládá zde sytě oranžově černé vyšívání 
s barevnými znameny, provedené starší pracnější technikou na hrubý výřez, ale i výšivky mladšího data, provedené méně pracným křížkem. Na nich se již neobjevují plastické vysoké bubénky či úlky, ale hustě vyšité motivy jsou rámovány řídce vyšitou nebo bílou nevyšitou plochou.  Mladí muži nosí tmavé soukenné kalhoty nohavice s hustým černým šňůrováním jako jinde na Polešovicku. Do předního dílu nohavic puntu se vkládá bílý šáteček s červenou výšivkou květinového charakteru bez krajky po obvodu, kalhoty jsou dvakrát obtočeny vybíjeným opaskem. Košile s vydutými rukávy jsou u zápěstí zúžené a bez manžet, jejich okraj je zpevněn červeným líčkem. Kordula je šitá z tmavého sukna s tmavým šňůrováním jako kalhoty, obě strany předního dílu jsou lemovány kulatými mosaznými nebo zlatými knoflíčky. Na hlavě nosí mládenci nižší černou beranici s vysokým rozmarýnem a voničkou z papírového kvítí. Znakem svobodných jsou dvě kohoutí péra.

ženský kroj

 Dívčí kroj je podobný krojům v ostatních obcích Polešovicka. Rukávce jsou tvrdě vyztužené do velkých vrapených baní, pod nimi zdobí loket zřasená krajka s dírkovou výšivkou a na ní je mašlička ze slováckých stuh. Dívky nosí kordulky ze světlých brokátů s kulatým výstřihem, který lemuje naskládaná stuha s portou. Zadní sukně jsou hustě nahrubo vrapené z matného černého klotu. V pase jsou sukně zdobeny barevnou slováckou pentlí. Turecké šátky svobodných jsou nejčasněji jasně červené s jemným rostlinným vzorem po celé ploše, s úvazem na záušnice. Na nohách dívky nosí černé průsvitné punčochy a tříčtvrteční černé středně vysoké šněrovací boty.

zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)