6. července – Svátek slaví Spytihněv 

Obce

Stalo se již tradicí, že se vždy 6. července koná oslava svátku naší obce. Datum těchto oslav nebylo zvoleno náhodně – v dřívější době nositelé tohoto mužského jména slavili svůj svátek právě v tento den. Pak jméno Spytihněv na určitou dobu z kalendáře zcela vymizelo, nyní je už v některých kalendářích opět uváděno společně se Dnem upálení mistra Jana Husa.

Obec Spytihněv jako oslavenec se vždy snaží připravit pro své občany krásné odpoledne se zajímavým programem. V první části programu se vždy představí všechny místní folklórní soubory, aby předvedly své pěvecké a taneční umění, ale také krásné spytihněvsko-velehradské kroje. Druhá část programu je věnována zábavě, jsou to kouzelníci, tanečníci nebo třeba ohňová show.

Na pořádné oslavě nesmí chybět ani pohoštění, proto obec pro své občany vždy připraví něco dobrého k snědku: guláš, grilované maso, tradiční slovácké „pagáčky“. Vše pak mohou návštěvníci zapít douškem dobrého 14stupňového piva z pivovaru Vratislav, které se jmenuje Spytihněv, stejně jako naše obec.

Na oslavě svátku obce Spytihněv se schází velká spousta lidí. Místní občané využijí této oslavy nejen pro pobavení, ale také k příjemnému sousedskému popovídání. Návštěvníci z blízkého i širokého okolí mají zase možnost blíže se seznámit s krásou našeho kroje, s písničkami a tanci, ale také malebností naší obce.

autor: Marcela Zbožínková, členka ženského pěveckého sboru Babčice ze Spytihněvi

fotografie lze prohlédnout zde: Svátek slaví Spytihněv 2015