kroj z Kněžpole 

Obce

Přední pohled

Zadní pohled

O kroji

mužský kroj

 Mužský slavnostní kroj je v tomto mikroregionu stejný jako v Bílovicích. 
Chlapci nosí v soukenné kordule dudovou košili s vyšíváním na výřez. Z jednoduchých prostých motivů se vyvinuly velké složité vzory od kroměřížských rúží s haluzí, křížů až k velkým kyticím, čímž se zvětšila i šířka výšivkových pruhů. Soukenné kalhoty zdobí cifrování a několikrát protažený řemen s bílým nebo červeně vyšitým plátěným kapesníčkem. V tomto krojovém typu nosí chlapci beranice s voničkou a navázanou stuhou. 

ženský kroj

 Děvčata oblékají baňaté hustě nařasené rukávce s jasně žlutou výšivkou,  s ornamentálními motivy a barevnými výplněmi. Tradičními se staly bílé brokátové kordulky na zádech mnohdy s vyšitými květy. Výšivku přes vrapy zakrývají tráčky, dva pruhy z černé hedvábné stuhy. Vzácné jsou i turecké šátky s tiskem drobných kvítků uvázané na záušnice, s jedním přeloženým koncem tvořícím oboru a dvěma velkými záušnicemi. Děvčata často používají na rukávcích dvě přednice, které buď vsunují za kordulku, nebo když jsou sešité v jednu, pak zakrývají přední část kordulky. 
 Děti, školáci, chlapci i děvčata oblékají kopie krojů dospělých. Pochvalu si zaslouží ti, kdo dbají na to, aby měla děvčátka černé punčochy a vysoké boty k černému šorci a na hlavě uvázaný turecký šátek. Chlapci chodí v třaslavicích a klobouku, někdy je rodiče oblékají do soukenných nohavic a jako pokrývka hlavy slouží beranice. 

zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)