kroj z Hradčovic 

Obce

Přední pohled

Zadní pohled

Ostatní fotografie


O kroji

mužský kroj

 Hradčovice patří národopisně do uherskobrodského Dolňácka, řadíme je k Uherskobrodsku, do hradčovického krojového okrsku. Mužský kroj tvoří černé soukenné nohavice s jednodušším šňůrováním s menším vzorem na osmičku. Punt zdobil dříve kašmírový šátek, dnes plátěný vyšívaný kapesníček s krajkou po obvodu. Košile je jednoduchého střihu jako na Brodsku. Pro zdůraznění objemu baňatých rukávů bylo zvykem nosit i dvě košile na sobě. Vyšívání na výřez s krémovým základem, černým vzorem a barevnými výplněmi se podobá vlčnovskému. Kordula má na zádech výšivku z modrého harasu do tří  tulipánů, s menšími červenými střapci. Vysoké boty mají tvrdou holeň. 

ženský kroj

 Ženský kroj řadíme do krojů Uherskobrodska, ale vykazuje znaky dolňáckých krojů. Rukávce jsou baňaté a hustě vrapené, menší než u hradišťského kroje. Jsou zdobeny výřezovou výšivkou, která se v průběhu 20. století zjednodušila na křížkovou výšivku, provedenou vlnou. Kordulka je šitá z brokátů zelených tónů, na zádech má řadu varhánků s barevným pruhem s vyšitím do srdíček a růžiček, u dolního okraje s třepením. Zadní sukně z lesklého klotu jsou v pase pestře vyšité. Přední sukně jsou dnes brokátové, po obvodu lemované krajkou, v pase převázané vyšívanými nebo malovanými stuhami tráčky. 
 Hlavu dívek zdobí turecký šátek vázaný na záušnice, na jelito, na ocas, k obřadní příležitosti oblékají dívky bílé brokátové sukně zdobené u okraje barevným ornamentem, na hlavě nosí kulatý věneček s bílým kvítím a umělou i živou zelení, který je v týle ukončen dvěma dlouhými copy s mašlemi. Ke kroji patří pletené bílé punčochy s pestrým květinovým vzorem. Šněrovací boty jsou na lakované horní části i na špičce zdobeny vysekávaným květinovým vzorem.

zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)