obec Kněžpole
Obec se rozkládá v rozsáhlé rovině Dolnomoravského úvalu na levém břehu řeky Moravy. Původně byla majetkem velehradského cisterciáckého kláštera. Současný název pochází z roku 1925. Než se takto ustálil, prošel dlouhým vývojem. První písemné zmínky o Kněžpoli pocházejí z roku 1220 v listině Codex Moraviae. Výhodná geografická poloha lákala nejrůznější nájezdníky a loupeživé hordy k drancování. Obci neprospěly války mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem. Nejstrašnější historie obce však spadá do 17. století, kdy se stala terčem nájezdů Bočkajovců a následně byla srovnána se zemí. V pozdějším období obyvatele sužovaly epidemie a požáry. Mezi zajímavosti v katastru obce patří přírodní rezervace Kanada (se slepým ramenem řeky Moravy) a Trnovec, obě s bohatým výskytem ohrožené fauny a flóry. Obcí prochází cykloturistická trasa a nedaleký lužní les nabízí možnost vycházek po okolí. Dominantou obce je kostel sv. Anny. K dispozici je nový sportovní areál. V současnosti má obec 1056 obyvatel.
spolková činnost
Řada udržovaných výročních obyčejů dává všem milovníkům kroje možnost se do něj oblékat. Tradičními se staly dožínky, kdy slavnostní kroj nosí hospodář a hospodyně, stárek a stárka. Slavnostní kroj se objevuje v Kněžpoli hlavně o hodech, kdy jsou v něm oblečeny všechny věkové skupiny. I při babských hodech, dva týdny poté, chodí muži za ženy a ženy za muže ve slavnostním oblečení. Po několik let oblékali kněžpolští občané slavnostní součástky při konání vánočního pořadu Živý betlém. Mnohé z nich patřily třeba k svátečnímu zimnímu oblečení a dnes se již oblékají málokdy. Jsou to např. kožichy, haleny, vlňáky, lajble, kacabajky.
O udržování folklorních tradic v současnosti pečuje Mužský pěvecký sbor a Děvčice z Kněžpola, které oblékají bílovický typ kroje z přelomu 19. a 20. století k různým slavnostním příležitostem v obci i mimo ni.
V obci aktivně pracuje dechová hudba Kněžpolanka, která již léta patří mezi známé a oblíbené dechovky na Slovácku. Její počátky sahají až k polovině 19. století. Tehdy začali v Kněžpoli hudci obohacovat svoji hru žesťovými nástroji a stali se v širokém okolí žádanou štrajchovou muzikou. Vytvořili pevné základy pro novodobou historii Kněžpolanky, která je spojena s dlouholetou a usilovnou kapelnickou prací tubisty Zdeňka Pálky. Ten se kapely ujal v roce 1974 a v jejím čele stojí dodnes.
Kněžpolský mužský sbor byl založen v roce 2005. Desítka mužů se tehdy vydala na kosení louky do Buchlovic a stala se tak oficiálně mužským sborem. Zakladatelem byl Jiří Kolařík, uměleckým vedoucím je stále Ivan Polášek. Sbor má dnes okolo dvaceti členů. Repertoár tvoří písně z Bílovicka, Horňácka a luhačovického Zálesí.
Ženský pěvecký sbor Děvčice z Kněžpola vznikl v lednu 2007. Účastní se nejrůznějších akcí, např. koštů vína, dožínkových oslav, slavností vína, jízdy králů a dalších, kde vystupuje se svým bohatým repertoárem tvořeným písněmi z kněžpolského okolí, z Bílovic, luhačovického Zálesí či Uherskohradišťska.
zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)
Lidová kultura obce

Kroj - kroj z Kněžpole
Mužský slavnostní kroj je v tomto mikroregionu stejný jako v Bílovicích. Chlapci …