obec Buchlovice
Buchlovice se v písemných pramenech poprvé objevují v roce 1207, kdy se o nich zmiňuje listina krále Přemysla Otakara I. Hrad Buchlov vznikl v polovině 13. století. Poprvé je připomínán roku 1300, kdy zde pobýval královský úředník Protiva z Buchlova. Archeologické nálezy dokazují osídlení okolí Buchlovic už v době paleolitu a neolitu.
Na počátku byly Buchlovice nezávislým dědičným lenním statkem. Od roku 1540 se staly trvalou součástí buchlovského panství, jehož majitelé byli vladykové ze Žerotína, vladykové ze Zástřizl, baroni Petřvaldové a hrabata Berchtoldové. Při dobývání hradu Buchlova vojsky Matyáše Korvína byla obec zpustošena a její obnova trvala dlouhá desetiletí. Na počátku 19. století se obec dočkala povýšení na městečko se čtyřmi výročními trhy. Při průchodu pruských vojsk v roce 1866 zde vypukla epidemie cholery. Hrad Buchlov byl několikrát postižen ničivým požárem, poslední je zaznamenán roku 1931. Městečko má dlouholetou vinohradnickou tradici. K největšímu rozvoji Buchlovic došlo za Zástřizlů a Berchtoldů a pomohla i skutečnost, že do roku 1848 byly sídlem vrchnostenských úřadů. Hrad a zámek přešly do vlastnictví československého státu v roce 1945. Na hradě můžete zhlédnout dobové interiéry spolu s přírodovědnými sbírkami a bohatou knihovnou. Zámek nabízí ukázku bydlení na rozhraní 19. a 20. století. Buchlovice jsou dnes městysem, ve kterém žije asi 2500 obyvatel.
spolková činnost
Folklorní studio Buchlovice vzniklo v roce 1991 s cílem obohacovat život v kraji pod hradem Buchlovem prostřednictvím lidového umění Slovácka. Příznivce folkloru dokáže takzvané F studio oslovit nejen tancem, hudbou a zpěvem, ale i komponovanými pořady nebo besedami u cimbálu. Velkou popularitu i nadregionální význam přinesly nosné akce: Den vína, Kosecké písně, Zpívání o víně a Vánoční cykly. Akce F studia se povětšinou odehrávají v nenapodobitelném prostředí buchlovického zámku a parku a tím více lákají do Buchlovic jak tradiční, tak i stále nové návštěvníky. Kolektiv souboru je specifický tím, že se zde prolínají věkové kategorie mladších i starších dětí a jejich rodičů, což umožňuje velkou variabilitu ve vystoupeních. V současné době má Folklorní studio pět jednotlivých složek v celkovém počtu cca 50 členů. Vedoucími souborů jsou: Michala Kyliánová (taneční složka), Vít Preclík (CM Rubáš), manželé Crlovi (CM Slunovrat), Jiří Raštica (organizace). Záštitu nad celým kolektivem drží Pavel Dvořan.
Jejich společným krédem je, aby lidé, kteří pracují v souboru, měli pocit, že činnost v souboru jim přináší zábavu a potěšení. Smysl svého počínání vidí v tom, aby se mladí lidé naučili vnímat tradice a sounáležitost ke kraji a dokázali svoje vědomosti a umění také předat. Za úspěch považují diváckou přízeň, stabilizaci cimbálových muzik v Buchlovicích a snad nejvíce dobře se rozvíjející spolupráci s dětskými soubory a ostatními spolky.
Počátky jednoho z nich, který se jmenuje Děcka z Buchlovic, se datují rokem 1976, kdy začal fungovat jako národopisný kroužek při místní základní škole. Pod vedením Lenky Rašticové, Jaroslava Crly a Lucie Tymrové pracují dvě skupinky dětí na prvním a druhém stupni základní školy. Dětský soubor Buchlovjánek více jak pět let navštěvují děti z mateřské školy II. pod vedením Simony Dvouleté a Ivany Andrlové. Formou her, říkadel a dětských pásem děti zasvěcují do tajů lidových písniček, tradic a zvyků. Aktivně se účastní nejrůznějších akcí v městečku a okolí.
Desítka muzikantů a tři zpěváci do Buchlovic vrátili dechovku, která pracuje pod názvem Dechová hudba Buchlovjané. Z poutí, oslav, jarmarků a štědrovečerního koledování se Buchlovjané pustili i do větších akcí a nových projektů. Od obnovení buchlovické dechovce kapelníkoval Karel Dvořák, v současné době je organizačním vedoucím a kapelníkem Pavel Martinák, Havel Kapounek zajišťuje umělecké zpracování skladeb a zpěváky jsou Pavla Večeřová a Petr Badin.
zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)
Lidová kultura obce

Kroj - kroj z Buchlovic
Kroj z Buchlovic působí střízlivým a jednoduchým dojmem, oslovuje nás jakousi vážností a …