Obec Blatnice pod Sv. Antonínkem 

Filtr

obec Blatnice pod Sv. Antonínkem

 Obec leží na jižní Moravě při severovýchodní hranici hodonínského okresu asi 30 km od Hodonína a 20 km od Uherského Hradiště. První písemná zmínka o Blatnici pod Sv. Antonínkem pochází z roku 1046 ze zakládací listiny staroboleslavské kapituly. Blatnice ležela na obchodní cestě a byla součástí kunovického a později olomouckého biskupství. V roce 1296 patřila Oldřichu z Hradce. Obec je úzce spjatá s vinařstvím, které zde má bohatou tradici. První zmínky o blatnickém víně, které se dováželo až do Prahy, jsou datovány na konec 13. a počátek 14. století. Do tohoto období lze tedy i klást počátek vinohradů v Blatnici pod Sv. Antonínkem. Dodnes se dochovala památková rezervace vinařských búd „Pod Starýma horama“. Nejen zde můžete ochutnat místní víno Blatnický Roháč. V obci dnes žije 2 124 obyvatel.

spolková činnost

 V posledních deseti letech se za podpory radnice podařilo obnovit tradice a založit nové soubory. Mužský sbor z Blatnice pod vedením Antonína Grňáka, ženský sbor pod vedením Anny Křivákové, dětský folklorní soubor Vavřínek, který vede učitelka Věra Macková a Renata Spirudová. Současně vznikla cimbálová muzika pod vedením Jaroslava Smutného. Tyto sbory se staly součástí veškerého kulturního dění v obci i okolí, zúčastňují se každoročně Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, slavností v Brně na Vinohradech i na Slovensku. Také kulturní život v Blatnici je díky nim bohatší. Místním nadšencům se podařilo obnovit fašanky, zpívání u vánočního stromu, silvestrovský běh s ukončením roku, dětské hodky, putování z búdy do búdy a jiné. Konalo se vinobraní pod búdami, hody s právem, předvádění lidových zvyků, dožínky a v roce 2010 také krojový ples, který se setkal s obrovským úspěchem a jehož se zúčastnilo na dvě stovky krojovaných.  
 Dechová hudba hraje pod taktovkou Radka Vyskočila na folklorních akcích, jako je vinobraní či hody. Kulturního dění v obci se také účastní farníci. Blatnice pod Svatým Antonínkem je poutním místem a veškeré dění se odehrává na kopci sv. Antonína, kde se každoročně koná několik poutí. Místní se koná na svátek sv. Antonína, následuje hlavní pouť, petropavlovská a poslední neděli v srpnu děkovná. Procesí jde od místního kostela, nese dožínkový věnec, poděkování za úrodu. Zde můžeme obdivovat krásu místních krojů, zachycených na Uprkových obrazech. Během léta na kopci sv. Antonína probíhá ještě několik malých poutí, například pouť Matice svatoantonínské, pouť nemocných a pouť dušičková. 
 O zdejší kroje pečují Filoména Hanáčková, Jarmila Zajíčková a Marie Petraturová. Blatnice se pyšní i místním muzeem, které ukazuje, jak v Blatnici žili naši předkové. O muzeum se stará Zdislava Kuřinová a Marie Perutková.

zdroj: Na paletě krojů. Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště (2010)

Lidová kultura obce

Kroj - kroj z Blatnice pod Sv. Antonínkem

 Mužské nohavice i kordula jsou v Blatnici šité z modrého sukna a jsou zdobené modrým  …